X
تبلیغات
زولا

بچه های دیروز

سایت بچه های دیروز یک پایگاه نوستالژیک برای ایرانیان می باشد. که خدماتی همچون فیلم و کارتون های قدیمی ، کتاب های درسی قدیمی ، تصاویر نوستالژیک ، عکسهای قدیمی ایران قبل از انقلاب در دوره های پهلوی وقاجار را در اختیار ایرانیان و علاقمندان قرار می دهد

آگهی آگهی

زمین لرزه ۷/٣ ریشتری ازگله

آخرین بروز رسانی : ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۶

▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔

شامگاه یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۱ و۴۸ دقیقه و ۱۶ ثانیه , زلزله ای به بزرگی ۷/٣ ریشتردر ۵ کیلومتری ازگله  از توابع ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه در ۳۰ کیلومتری سرپل ذهاب و ۳۲ کیلومتری حلبچه عراق  را لرزاند.که مرگبارترین زلرله در سال ۲۰۱۷ لقب گرفت و حدود ۱۵۰ میلیون نفر در کشورهای مختلف آنرا حس کردند.'این زلزله بزرگترین زلزله تاریخ غرب ایران می باشد.و بزرگترین زلزله قرن ایران می باشد.

این زمین لرزه که ۳۰ ثانیه طول کشید بجز کرمانشاه در استان های لرستان  تهران , کردستان , تبریز , همدان , شیراز , ایلام ,اصفهان زنجان مرکزی , اردبیل , خوزستان , آذربایحان غربی را لرزاند .کشورهایی نظیر  عراق ,عربستان ,,ترکیه و اسراییل هم این زمین لزه را حس کردند.

در این زمین لرزه حدود ۶۲۰ نفر کشته شدند. بیش از ۹۳۰۰ نفر زخمی شدند و بیش از ۷۰ هزار نفر بی خانمان شدند.


تاریخچه زلزله در اطراف مناطق زلزله زده استان کرمانشاه

در شکل زیر زمین لرزههای تاریخی استان کرمانشاه و نواحی مجاور نشان داده شده است. زمینلرزه تاریخی سال 958 میلادی با بزرگی 8/6 باعث تخریب سرپل ذهاب و کشته شدن بسیاری شد. این زمینلرزه که در بغداد  نیز حس شد، و پسلرزه های آن که به تناوب در سرتاسر ماههای نخست سال ادامه داشت، بر منابع آب زیرزمینی در زاگرس اثر گذاشت (رده، 1370 .)آخرین زمینلرزه تاریخی در این منطقه در سال 1226 میلادی  با بزرگی 5/6 در امتداد گسل زاگرس مرتفع رخ دادهاست. در شکل  دوم زیر همین مطلب توزیع مکانی زمین لرزه های دوره  دستگاهی (1900 تا 2017 میلادی) در استان کرمانشاه و نواحی مجاور نشان داده شده است. در این دوره  حداقل دو زمینلرزه با بزرگای 1/5 و 4/5 در منطقه مورد اشاره ثبت شده که موید فعالیت و لرزه خیزی سیستم  

گسلی منطقه میباشد.

زمین لرزه های تاریخی استان کرمانشاه و نواحی مجاور,قبل از 1900 میلادی

زمین لرزه های دستگاهی استان کرمانشاه و نواحی مجاور(1900 تا 2017 میلادی)


پیش لرزه قبل از زلزله

ساعت ۲۱ و ۵ دقیقه و ۳۵ ثانیه زلزله ای به قدرت ۴/۵ریشتر ازگله را لرزاند که در واقع پیش لرزه زلزله اصلی بود.

بسیاری از افراد که این زمین لرزه را حس کرده بودند و آنرا جدی گرفته بودند به فضای باز و خارج از خانه های خود پناه آورده بودند. این امر یکی از دلایل پایین بودن شمار تلفات جان نهایی زلزله اصلی بود.

البته بعد از آن دو زمین لرزه دیگر به بزرگی ۱/٩ و ۲/٣ریشتر به ترتیب در ساعت ۲۱:١٨ و٢١:١٩ در ازگله رخ داد.


زمین لرزه اصلی


بسیاری از مردم بخاطر پیش لرزه ساعت ۲۱:۰۵دقیقه همچنان در فضای باز بسر می بردند و برخی دیگر از افراد بخاطر مدت زمان سپری شده تا زلزله اصلی که حدود ۴۳ دقیقه بعد رخ داد اطمینان حاصل پیدا کرده بودن  که خطر رفع شده و به منازل خود مراجعت کرده بودند.

ساعت ۲۱:۴۸:١۶  ناگهان زمین لرزید و زمین لرزه ای بقدرت ۷,٣ ریشتر  در عمق ۱۱ کیلومتری در ۱۵ کیلومتری ازگله را لرزاند. سازمان  لرزه نگاری آمریکا این زمین لرزه را در ۳۲ کیلومتری شمال حلبچه  در عمق ۳۳/٩ کیلومتری زمین ثبت کرد.در هنگام زلزله  برق قطع شد و تلفن های همراه و ثابت با اختلال شدید و قطعی روبرو شدند.شبکه های گاز و ابرسلنی قطع و با مشکل روبرو شدند.زمین پس از حدود ۳۰ ثانیه لرزیدن آرام گرفت.و خرابی و ویرانی بسیاری را بوجود آورد شهر سرپل ذهاب  بخاطر نزدیکی به مرکز زلزله و تمرکز و تجمع جمعیتی بسیاری که داشت دچار بیشترین خسارت مالی و جانی شد.

در ابتدا مرکز وقوع زلزله حلبچه عراق اعلام شد که بعدا شهر ازگله در مرز ایران و عراق م شد.در این زمین لرزه بیمارستان اصلی شهر سذپل ذهاب تخریب و از سرویس خارج شد. بیمارستان امام خمینی شهر اسلام آبادکه فاز دو خود را چند ماه قبل افتتاح کرده بود با آمدن زلرله شاید تخریب و از سرویس خارج شدن فاز جدید بیمارستان بود که تمام بار آن بر دوش فاز یک بیمارستان که مربوط به دهه های قبل می باشد افتاد.و بسیاری از بیماران به بیمارستان های مرکز استان یعنی کرمانشاه اعزام شدند که در صدر آن  بیمارستان طالقانی کرمانشاه قرار داشت. و به زودی در این مراکز شاهد عدم آمادگی و کمبود امکانات برای  ارائه به زلزله زدگان بودیم.

در مجموع در ۲۱ آبان ۹۶ کرمانشاه ۲۰ بار لرزید. (١٧پس لرزه)که ۵ مرتبه قدرتی بالاتر از ۴ ریشتر داشتند.مسئولین اعلام کردند که پس لرزه ها تا ۶ ماه بعد ادامه خواهد داشت هرچند با شدت کمتر از زلزله اصلی.

شهرها و استان های نزدیک به کانون زلرله

۵ کیلومتری ازگله در شهرستان ثلاث باباجانی استان کرمانشاه

۲۵ کیلومتری شهر تازه آباد , مرکز شهرستان ثلاث باباجانی استان کرمانشاه

۳۷ کیلومتری باینگان شهرستان پاوه استان کرمانشاه

۱۱۲ کیلومتری شهر سنندج مرکز استان کردستان

۱۲۲ کیلومتری شهر کرمانشاه مرکز استان کرمانشاه

مدل سازی اولیه لغزش دالالت بر حرکت لغزش از شمال به سمت جنوب، یعنی از محل کانون به سمت شهر سر پل ذهاب دارد. این الگوی لغزش با خرابی زیاد مشاهده ای در شهرستان سرپلذهاب همخوانی دارد. در بین نواحی لرزهخیز فالت ایران،  کمربند چین-گسل زاگرس بعنوان قسمتی از کمربند کوهزایی آلپ-هیمالیا، یکی از جوانترین و فعالترین زونهای برخوردی زمین است. این زون فعال که مرز شمالشرقی صفحه عربستان را تشکیل میدهد، روی  پیسنگ دگرگونی پرکامبرین قرار گرفته و جنوبغربی ایران، شمال عراق، شرق ترکیه و شمال سوریه را در  برمیگیرد. اکثر زمین لرزههای زاگرس در عمق کمتر از 20 کیلومتر روی میدهند. این زمینلرزهها، غالبا مرتبط با گسلهای راندگی هستند که توسط چینها و رسوبات باالیی پوشیده شده است. گسلهای اصلی زاگرس در منطقه  وقوع زمینلرزه، گسل زاگرس مرتفع (HZF )و گسل پیشانی )یا (جبهه کوهستان) زاگرس (MFF )میباشند)

گسلهای اطراف منطقه وقوع زلزله کرمانشاه به همراه محلهای وقوع ثبت زلزله در سامانه های لرزه نگاری مختلف از جمله مرکز لرزه نگاری ایران


شهرستان های آسیب دیده زلزله کرمانشاه

در زلزله کرمانشاه ۷ شهر و ۱۹۰۰ روستا دچار خسارت شد. و ۲۷۰۰ نفر از زیر آوار خارج شدند.

شهرستان سرپل ذهاب

شهر سرپل ذهاب بخاطر نزدیک بودن به کانون اصلی زلزله و تمرکز جمعیتی بالا در این منطقه بیشترین خسارت مالی و جانی را متوجه شد.

شهرستان گیلانغرب

شهرستان قصرشیرین
شهرستان ثلاث باباجانی
شهرستان جوانرود
شهرستان دالاهو
شهرستان اسلام آباد غرب

شهرستان کرمانشاه


چه استان هایی زلزله کرمانشاه را حس کردند؟

این زلزله بخشهای وسیعی از ایران را لرزاند,۱۹ استان این زلرله را حس کردند.

استان تهران:

زلزله بخشهایی از مناطق استان تهران را بصورت خفیف لرزاند. برخی مناطق تهران ,ربات کریم, پردیس  پیشوا و ورامین این زلزله را احساس کردند.

 استان کردستان:

زمین لرزه بخشهایی از کردستان را لرزاند و مردم  سنندج سراسیمه منازل خود را ترک کردند. و به مناطق امن و کوچه ها پناه بردند.در بخشهایی از کردستان برق قطع شد.

استان آذربایجان شرقی:

زلزله بخشهایی از استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز را لرزاند,.

استان لرستان:

زلزله ای نسبتا شدید بخشهایی از استان لرستان را لرزاند. و مردم را به خیابان ها کشاند.و  واحدهای فرسوده و خشتی شهرستان رومشکان را دچار خسارت کرد.

استان همدان :

زلزله ای شدید همدان  را لرزاند و مردم به خیابان ها آمدند.

استان فارس:

زلزله ای در شهر شیراز یکشنبه شب به وقوع پیوست که در  اکثر نقاط این شهر حس شد.

استان ایلام :

زلزله ای شدید در  ایلام به وقوع پیوست در برخی نقاط شهر برق قطع شد و مردم  منازل خود را ترک کردند و به خیابان آمدند.

استان اصفهان:

زمین لرزه ای نسبتا خفیف بخشهایی از اصفهان را لرزاند. زلزله در خیابان های کاوه ,بهارستان, و شاهین شهر احساس شد.

استان زنجان :

زمین لرزه ای نسبتا شدبد بخشهای مختلفی از این استان را لرزند که باعث شد نردم منازل هود را ترک و به بیرون پناه ببرند.

استان آذربایجان غربی:

بخشهایی از استان آذربایجان غربی , مانند ارومیه این زمین لرزه را حس کردند.و در بخشهایی برق قطع شد

استان خوزستان:

بخشهایی از خوزستان لرزید

چه کشورهایی زلزله کرمانشاه را حس کردند؟

این زمین لرزه بخشهایی از کشور عراق  نظیر سلیمانیه,نجف , بغداد و حلبچه را لرزاند.

همچنبن این زمین لرزه در بخشهایی از ارمنستان , ترکیه , امارات , کویت و اسرائیل حس شد.

ساری شمال خراسان استان هرمزگان هم این زمین لرزه را حس کردند.


آسیب ها و خسارات

بر اساس آمار نهایی اعلام شده  در مجموع ۶۲۰ نفر در این زلزله جان خود را از دست دادند. که برا اساس تفکیک شهرستان ها بشرح زیر می باشد:

شهرستان سرپل ذهاب: ۵۶۰ نفر 

در شهرستان سرپل ذهاب بعلت تخریب بخشی از پادگان قره بلاغ  ۴ سرباز کشته شدند.

شهرستان ثلاث باباجانی: ۲۳ نفر

شهرستان کرند (دالاهو): ۱۹ نفر

شهرستان قصر شیرین: ۱۶ نفر

شهر کرمانشاه: ۱ نفر

شهرستان اسلام آباد غرب : ۱ نفر


براساس اعلام بنیاد مسکن بیش از ۱۲ هزار مسکن بصورت ۱۰۰% تخریب و حدود ۱۵ هزار واحد هم نیازمند بازسازی هستند و دچار تخریب شدند اما طبق اعلام استاندار کرمانشاه بیش از ۱۸ هزار واحد دچار تخریب شدند. و بیش از ۵۰ هزار واحد هم نیازمند تعمیر و مرمت می باشند.

تخریب بیمارستان ها طی زلزله

در این زمین لرزه مسکن مهر دو شهر سرپل ذهاب و اسلام آباد غرب دچار خسارات زیادی شد که علت آن ساخت غیر اصولی و کیفیت کم بتن و مصالح اعلام شد.

بیمارستان سرپل ذهاب

تنها بیمارستان شهر سرپل ذهاب در جریان زلزله ۷/٣ ریشتری ازگله  تخریب و از سرویس خارج شد.

پیمانکار این بیمارستان بازداشت شد

محمدرضا عدالتخواه، رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه گفت: پیمانکار با وثیقه‌ آزاد می‌شود تا ساختمان بیمارستان را بازسازی اصولی و فنی کرده و برای مردم قابل استفاده کند.

اورژانس بیمارستان تخریب شده سرپل ذهاب

بیمارستان امام خمینی اسلام آباد غرب

بیمارستان تازه تاسیس اسلام آباد غرب, بیمارستان امام خمینی که از دو بخش تشکیل شده در تصویر زیر سمت چپ فاز یک بیمارستان است که چندین دهه قبل افتتاح شده است و سمت راست فاز دو بیمارستان امام خمینی اسلام آباد غرب است که کمتر از هشت ماه قبل در فروردین ماه افتتاح شد.

فاز دو بیمارستان که تازه تاسیس است. در زمان وقوع زلزله  بصورت کامل از سرویس خارج شد و تمام بیماران به حیاط بیمارستان و فاز یک بیمارستان منتقل شدند که با تکمیل ظرفیت بیمارستان , مجبور به اعزام بیماران به اسلام آباد غرب شدند.

پیمانکار بیمارستان توسط دادستانی بازداشت شد .

آسیب به شبکه  برق رسانی و آبرسانی

به دلیل زلزله رخ داده در منطقه به شبکه برق رسانی  و آبرسانی این مناطق آسیب جدی وارد شد.

آسیب به کودکان

در جریان این زمین لرزه ۹۱ کودک یکی از والدین خود را از دست دادند.۳۱ کودک مادر و ۴۷ کودک هم پدر خود را , ۱۳ کودک نیز پدر و مادر خود را از دست دادند.

آسیب به بناهای تاریخی

بنا بر اعلام سازمان میراث فرهنگی ۵ بنای فرهنگی در این زلزله دچار خسارت شدند

در کرمانشاه شامل :

کاروانسرای شاه‌عباسی

 عمارت خسرو و چارقاپی در قصر شیرین 

قلعه یزدگرد در شهرستان دالاهو

  زیج منیژه در سرپل ذهاب

ایلام :

ترک خوردن موزه باستان شناسی و موزه فلاحتی در ایلام ,کاخ والی در شهرستان کرداول ایلام


هزینه ۲۱میلیاردی دارو در زلرله کرمانشاه

 طاهر موهبتی مدیرعامل سازمان بیمه تندرستی در مورد رسیدگی به وضع مردم زلزله زده در زلزله ۲۱ آبان ۹۶  ,  ۲۱ میلیارد تومان هزینه دارو برای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: وقوع زمین لرزه در کرمانشاه ۲۱ میلیارد تومان هزینه دارو برای دانشگاه علوم پزشکی داشته است که به منظور مداوای مردم مناطق زلزله زده صرف شده است ودر نتیجه جبران اینچنین هزینه‌ها احتیاج به مساعدت وزارت بهداشت و بیمه‌ها دارد.


اعلام عزای عمومی

هیئت دولت روز ۲۳ آبان ۹۶ را  روز عزای عمومی اعلام کرد در استان کرمانشاه سه روز عزای عمومی اعلام شد.


پس لرزه های منطقه تا یک هفته پس از وقوع زمین لرزه اصلی

۲۱ آبان ۹۶   _ ۵ زمین لرزه بالای ۴ ریشتر رخ داد که بزرگترین آن ۷/٣ در حوالی ازگله ثبت شد .۲۰ زلزله در این روز ثبت شد

آمار زمین لرزههای ثبت شده در مرکز لرزه نگاری کشوری نشان میدهدکه این زمینلرزه تا ساعت 12 روز شنبه مورخ ۲۷ آبان ۹۶ با ۵۵۱ پسلرزه همراه بوده است. 


امداد رسانی زلزله کرمانشاه

طبق اعلام دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر بی خانمان شدن دست کم ۷۰ هزار نفر در جریان این زلزله , به محض وقوع این حادثه نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران متشکل از ۳ تیپ از  یگان های نیروی زمینی ارتش (رزمی و درمانی) به مناطق زلزله زده سرپل ذهاب اعزام شدند.

و  حدود ۳۰۰ نفر را در پادگان ابوذر سرپل ذهاب  مورد مداوای ابتدایی قرار دادند.

در این میان هم سه تیپ از نیروهای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران با حضور در منطقه با همراهی قرارگاه خاتم الانبیاء  مشغول به بازگشایی راهها کردند. هلیکوپتر و هواپیماهای سنگین ترابری سپاه و ارتش عهده دار آوردن مواد غذایی و دارویی  به مناطق زلزله زده شدند.با هماهنگی های پیش امده بین سپاه و ارتش  قرار  بر این شد که ارتش مسئولیت شهر , و سپاه پاسداران هم مسئولیت روستاهای اطراف را بر عهده بگیرد.


 علت کاهش تلفات زلزله کرمانشاه نسبت به زلزله بم و رودبار

شدت زلزله و همچنین وقوع آن در ساعات پایانی شب این سوال را در ذهن بوجود می آورد که با این شرایط چرا نسبت به زلزله رودبار  و بم تلفات جانی کمتری داشت؟

عامل نخست که در ابتدایی این نوشته ذکر شد. وقوع زلزله ای به قدرت ۴/۵ ریشتر حدود ۴۳ دقیقه پیش از زمین لرزه اصلی در ازکله بود که مردم را تا حدودی هوشیار کرده بود.و بسیاری از اهالی منطقه به  فضای بیرون از منزل خود رفته بودند.

عامل و دلیل بعدی عمق زلزله بود که به نسبت زلزله های گفته شده عمق بیشتری داشت و در عمق ۱۵ کیلومتری زمین رخ داده بود مه این امر از شدت خسارات وارده کاست و بیشترین خسارت به سازه های سست و  غیر ایمن وارد آمد. 

از عوامل دیگر میتوان به کوهستانی بودن منطقه و تمرکز کم جمعیتی در آن اشاره کرد.


پذیرش بیمارستان های کرمانشاه در زمان زلزله ازگله:

بیمارستان امام علی کرمانشاه ۱۳۹ مراجعه کننده ۳۶ مورد جراحی

بیمارستان طالقانی کرمانشاه پذیرش ۱۱۲۹ مصدوم و جراحی ۴۲۰ نفر

بیمارستان فارابی کرمانشاه ۷۷ نفر پذیرش در زمان زلزله

بیمارستان امام خمینی کرمانشاه ۲۴۱ نفر مراحعه کننده در زمان زلزله که ۱۲۱ مورد عمل جراحی ثبت شد.

بیمارستان محمد کرمانشاهی ۷۴ مورد پذیرش مصدومین زلزله را ثبت کرده است.

بیمارستان معتضدی کرمانشاه ۷۱ مورد مراجعه کننده در زمان زلزله به ثبت رسانده است.

بیمارستان امام رضا کرمانشاه۵۳۱دمورد پذیرش در این بیمارستلن صورت گرفته و ۲۱۰ مورد عمل جراحی انجام داده است.

بیمارستان امام حسین ۵۸۸ مراجعه کننده داشته که از این میزان ۱۸۰ مورد عمل جراحی انجام شده است

بیمارستان ۵۲۰ ارتش ۹۱۵ مورد پذیرش انجام داده از این میان ۱۰۹ جراحی انجام شده است.

بیمارستان حضرت معصومه ۶۹ نفر مراجعه کننده داشته است که در ۱ مورد عمل جراحی انجام شده است.

بیمارستان شهدای کرمانشاه ۶۴۷ نفرنراجعه کننده داشته است که ۴۵ مورد به اتاق عمل مراجعه کرده اند.

بیمارستان سجاد ۱۵ مراجعه کننده داشته است.

بیمارستان خصوصی بیستون کرمانشاه ۱۱۳ نفر مراجعه کننده داشته که ۴۷ مورد به اتاق عمل رفته اند.

اعزام به بیمارستان های تهران , البرز و همدان

بخاطر کمبود امکانات و بالا بودن مصدومان , تعدادی از حادثه دیدگان پس از پذیرش اولیه در بیمارستان های استان کرمانشاه, و انجام هماهنگی های اولیه با اتوبوس آمبولانس از بیمارستان به فرودگاه اعزام شدند و از طریق فرودگاهه کرمانشاه به بیمارستان های شهر تهران , کرج و همدان اعزام و تحت درمان قرار گرفتند.

١_بیمارستان امام حسین تهران  ۱۵ مصدوم

۲_بیمارستان امام خمینی تهران

۳_ بیمارستان فیروزگر تهران ۹ مصدوم

۴_بیمازستان لقمان تهران  ۸ مصدوم

۵_بیمارستان سینا تهران ۱۶ مصدوم

۶_بیمارستان شریعتی تهران ۴ مصدوم

۷_بیمارستان مدنی کرج ۲۱ مصدوم

۸_بیمارستان باهنر کرج ۱۱ مصدوم

٩_بیمارستان کودکان(مرکز طبی کودکان) ا مصدوم

۱۰_بیمارستان رسول اکرم(ص) ۴ مصدوم )

۱۳۰ مصدوم به بیمارستان های استان همدان که استان معین کرمانشاه است اعزام و پذیرش شدند.

#بیمارستان_های_زلزله_زدگان


شایعات:

علت زمین لرزه کرمانشاه هارپ بود.!

همزمان با اولین روزهای وقوع زلزله در ازگله کرمانشاه شایعاتی در مورد انجام آزمایش هارپ بخصوص در فضای مجازی شکل گرفت. 

علت زمین لرزه کرمانشاه آزمایش نظامی بود!

همزمان با وقوع زلزله در غرب کشور در فضای مجازی و بین مردم شایعاتی در مورد اینکه علت وقوع زلزله آزمایش نظامی و یا انفجار موشک در شهرها و پایگاههای زیر زمینی مرزی شکل گرفت.

وقوع زمین لرزه های قوی تر :

شایعاتی نظیر اینکه بعد از زلزله ۲۱ آبان ازگله در روزهای آینده زلزله ای مهیب تر و بزرگتر در منطقه رخ خواهد داد که تلفات بیشتری خواهد داشت و به مراتب انرژی بیشتری از زلزله کرمانشاه تخلیه خواهد کرد بوجود آمد که باعث ترس و وحشت در بین مردم شد.مردمی که مارگزیده شده بودند و بقول معروف از ریسمان سیاه و سفید می ترسیدند.

انفجار در پایگاههای زیر زمینی نظامی:

شایعه ای که در فضای مجازی دست به دست شد و از طرف یکی از سایت ها و کانالهای مخالف حکومت جمهوری اسلامی بوجود آمده بود انفجار در پایگاههلی زیر زمینی نظامی (سپاه)بود که شهر کرمانشاه را نابود میکند.

قابل پیش بینی بودن زلزله کرمانشاه:

در فضای مجازی و بین مردم شایعه ای شکل گرفته بود مبنی بر اینکه این زمین لرزه از قبل , چهار سال قبل در سال ۲۰۱۳ توسط سازمان لرزه نگاری آمریکا پیش بینی شده بود.

#شایعات_زلزله_کرمانشاه


واکنش به زلزله کرمانشاه

رهبر جمهوری اسلامی  ایران آیت الله خامنه ای بعد از وقوع زمین لرزه  .تا کید کردند :''همه دستگاههای لشکری و کشوری با همه همت و امکانات به یاری آسیب‌دیدگان بشتابند'' متن پیام منتشر شده آیت الله خامنه ای در تاریخ ۲۳ آبان ۱۳۹۶ بشرح زیر می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

با تأسف و اندوه فراوان خبر زمین‌لرزه در غرب کشور را که به جان‌باختن جمعی از هم‌میهنان عزیز و زخمی شدن جمعی بیشتر انجامیده و خسارات بسیاری پدید آورده است، دریافت کردم. وظیفه‌ی مسئولان آن است که در همین اولین ساعات با همه‌ی همّت و توان به یاری آسیب‌دیدگان بویژه در زیر آوار ماندگان بشتابند و با بهره‌گیری سریع از همه‌ی امکانات موجود، از افزایش تلفات جلوگیری کنند. ارتش و سپاه و بسیج، با نظم و سرعت به آوار برداری و انتقال مجروحان کمک کنند و دستگاههای دولتی چه نظامی و چه غیر نظامی همه‌ی توان خود را برای یاری آسیب دیده‌ها و خانواده‌های آنان به صحنه آورند. اینجانب از اعماق دل، این حادثه‌ی تلخ و مصیب‌بار را به ملّت ایران بخصوص به مردم عزیز استان کرمانشاه و بویژه به خانواده‌های مصیبت‌زده تسلیت عرض میکنم و متضرعانه از خداوند متعال میخواهم که این محنت و رنج را مایه‌ی جلب رحمت و فضل خود قرار دهد و بر صبر و پایداری و مقاومت ملّت عزیزمان بیفزاید. از همه‌ی کسانی‌که میتوانند به نحوی در سبک کردن بار مصیبت و جبران خسارت مؤثر باشند درخواست میکنم که به یاری آسیب‌دیدگان بشتابند.''))

والسلام علیکم و رحمه الله

سیّد علی خامنه‌ای


سفر مقامات به مناطق زلزله زده غرب کشور

۲۳ آبان ۱۳۹۶ حسن روحانی رئیس جمهور ایران به منظور از دیدار از مناطق زلزله زده به سرپل ذهاب  کرمانشاه سفر کرد.قبل از دیدار از سرپل ذهاب به بیمارستان طالقانی کرمانشاه رفت و از مصدومین این حادثه دیدار کرد.

حواشی سفر رئیس جمهور به مناطق  زلزله زده


۲۹ آبان ۱۳۹۶ آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی  ایران به مناطق زلزله زده سفر کردند  و از نزدیک از این مناطق  و زلزله زدگان دیدن کردند.

حواشی سفر رهبر جمهوری اسلامی به مناطق زلزله زدهمشکلات زلزله زدگان بعد از زلزله

سیل:

بارش باران از ۲۶ بهمن ۹۶ بمدت ۴۸ ساعت باعث سیل در سرپل ذهاب شد , در پی وقوع سیلاب , باران به داخل چادرهای زلزله زدگانی که موفق به گرفتن کانکس نشده بودند شد. و سیل در کمپ های اسکان موقت زلزله زدگان منجر به آبگرفتگی و زحمت برای  مردمسرپل ذهاب شد.

نیروهای نطامی مستقر در منطقه در این حادثه به یاری مردم مخصوصا کسانی که در چادر بسر می بردند رفتند.

۲۰۰ تن از تیپ ابوذر و گردان ۳۵ ارتش جمهوری اسلامی  با همراه داشتن 

پمپ آب , جرثقیل , کامیون و خودرو های سبک به کمک زلزله زدگانی که دچار سیل شدند شتافتند و آسایشگاه توپخانه ارتش برای اسکان خانواده هایی که چادر آنها دچار آبگرفتگی و سیل شد اختصاص پیدا کرد.

برق گرفتگی

آتسشوزی چادرها

#مشکلات_زلزله_زدگان_کرمانشاه


شبکه های اجتماعی در زلزله کرمانشاه

تفاوت دیگر زلزله کرمانشاه با سایر زمین لرزه ها حتی زلزله های اخیر  در ورزقان, بم و زرند در استان کرمان  در این بود که در آن زمان شبکه های اجتماعی وجود نداشت یا بشکلی که هم اکنون وجود دارد  فراگیر و در دسترس نبود.

در ساعات و درجه نخست فعالیت شبکه های اجتماعی  ابراز همدردی و تسلیت هموطنان از سراسر کشور دیده و شنیده میشد و تصاویر این حادثه مهیب بسرعت در شبکه های اجتماعی مختلف بخصوص اینستاگرام و تلگرام دست به دست میشد .به جز مواردی محدود و کم که برخی از افراد این زلرله و حواشی آنرا به طنز گرفته بودند درصد بالایی از مردم و تقریبا نزدیک به همه آنها  از این حادثه ناگوار  غمگین و ماتم زده بودند.

بعد از زلزله و انتشار اخبار مربوط به آن منطقه و زلزله زدگان , کمپین های کمک رسانی  و جمع آوری کمک های مردمی  بسرعت تشکیل شدند و  هنرمندان , ورزشکاران  و چهره های شناخته شده و موسسه های خیریه بسرعت جمع آوری کمکهای مردمی را سرو سامان دادند.

سرعت جمع اوری و توزیع  کمک های جمع اوری شده در این زمان به حدی بود که در بسیاری موارد در روزهای ابتدایی وقوع این حادثه کمک های مردمی توسط خودشان زودتر از کمک های دولتی به مناطق زلزله زده و مخصوصا مناطقی که دسترسی مشکلتری به آنها وجود داشت یا زیر سایه مناطق و شهرهای بزرگتر اسمی از آنها وجود نداشت  رسید. کمک هایی نظیر پتو , نان ,  شیرخشک , آب معدنی و....

از چهره های شاخص که از طریق ایجاد کمپین های جمع اوری کمک های مردمی و تبلیغات در سطح شبکه های اجتماعی مبلغ زیادی جمع کردند  میتوان به علی دائی , نیکی کریمی, صادق زیباکلام  و موسسه خیریه مهر آفرین  با مدیریت خانم فاطمه دانشور و  نرگس کلباسی الشتری اشاره کرد , نرگس کلباسی مبالغ جمع شده را صرف ساخت چهار روستا در مناطق زلزله زده و ایجاد بستر اشتغال برای آنها میکند و و هم اکنون بعد از گذشت بیش از ۱۰۰ روز خود در این منطقه حضور دارد و همزمان طبق اولویت بندی و نیاز  زلزله زدگان , آنها را شناسایی و کانکس های اهدایی را  بین آنها توزیع می کنند.

موسسه خیریه مهر آفرین  از زمان زلزله  تا ماههای بعد در دو جبهه مناطق زلزله زده کرمانشاه و کوهبنان کرمان مشغول به کمک رسانی و توزیع کانکس و فعالیت های خیریه می باشد.

جمعیت خیریه امام علی و....... از دیکر موسساتی بود که با تشکیل این کمپین ها به مردم خدمت کردند.

از دیگر مزایای  شبکه اجتماعی میتوان به فراخوان سازمان انتقال خون ایران مبنی بر کم بودن گروه خونی o- اشاره کرد که  با این فراخوانی  , مردم به پایگاههلی انتقال خون سراسر کشور مراجعه کردند و کمبود این گروه خونی را جبران کردند.

کسانی که به این مناطق سفر می کردند با توجه به دسترسی به شبکه های اجتماعی بصورت راحت و فراگیر به انتشار تصاویر و اخبار از این مناطق و مخابره به سایر مناطق کشور می کردند بصورتی که بسیاری از اخبار و کمبودها  و کوتاهی ها بیش از سایر  رسانه ها  منتشر می شد.

در حال تکمیل شدن ....


http://s8.picofile.com/file/8291499542/%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG
http://s9.picofile.com/file/8291499526/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D9%88%DB%8C%D8%AF%DB%8C%D9%88%DB%8C%DB%8C_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG
http://s9.picofile.com/file/8291499568/%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%DB%8C_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG

مدرسه قدیمی

تصویری قدیمی از دبستان دخترانه عصمتیه


تصویری قدیمی از مدرسه پسرانه  محمدیه در دوره قاجار


www.bachehayedirooz.tv


http://s8.picofile.com/file/8291499542/%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG
http://s9.picofile.com/file/8291499526/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D9%88%DB%8C%D8%AF%DB%8C%D9%88%DB%8C%DB%8C_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG
http://s9.picofile.com/file/8291499568/%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%DB%8C_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG

ایران قدیم سال ۵۸

تصویری از ایران قدیم در تابستان سال ۱۳۵۸ 

تصویری از شلیک بسوی تصاویر شاه و فرح در خیابان ..مسابقه و سرگرمی

http://s8.picofile.com/file/8291499542/%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG
http://s9.picofile.com/file/8291499526/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D9%88%DB%8C%D8%AF%DB%8C%D9%88%DB%8C%DB%8C_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG
http://s9.picofile.com/file/8291499568/%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%DB%8C_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG

عکس جنگ تحمیلی , شهید و رزمندگان

تصویری از رزمندگان  در زمان جنگ تحمیلی و شناسایی  هویت شهید از روی مدارک 

http://s8.picofile.com/file/8291499542/%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG
http://s9.picofile.com/file/8291499526/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D9%88%DB%8C%D8%AF%DB%8C%D9%88%DB%8C%DB%8C_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG
http://s9.picofile.com/file/8291499568/%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%DB%8C_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG

خانه قدیمی

خانه سنتی و قدیمی , همراه با حوض و گلهای شمعدانی و تخت های نوستالژیک خاطره انگیز

http://s8.picofile.com/file/8291499542/%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG
http://s9.picofile.com/file/8291499526/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D9%88%DB%8C%D8%AF%DB%8C%D9%88%DB%8C%DB%8C_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG
http://s9.picofile.com/file/8291499568/%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%DB%8C_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG

تهران قدیم

تهران قدیم در دهه ۳۰ خورشیدی

http://s8.picofile.com/file/8291499542/%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG
http://s9.picofile.com/file/8291499526/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D9%88%DB%8C%D8%AF%DB%8C%D9%88%DB%8C%DB%8C_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG
http://s9.picofile.com/file/8291499568/%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%DB%8C_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG

نوستالژى تنها پناه روزگار ماست انگار.

نوستالژى تنها پناه روزگار ماست انگار

ده پانزده سالى است که هرکس به هر قصدى مى‌خواهد آدم‌ها را خوشحال کند، از گذشته مى‌گوید...

کافه‌هاى تازه با صندوقچه و گرامافون و گردسوز کهنه خودشان را بزک مى‌کنند. 

رستوران‌هاى اعیانى با صندلى‌هاى لهستانى و چینى‌هاى گل‌قرمزى از مشتریان‌شان دل مى‌برند.

پرفروش‌ترین فیلم سینماهاى مملکت کمدى آشفته‌اى از روزگار کمیته و کاست و پشت مو و مانتوى اپل‌دار است...


چندی پیش دیدم که بر دیوارهاى ایستگاهِ مدرن متروى ولى‌عصر، اِلمان‌هاى دهه‌ى شصت را با خوشحالى نقش کرده‌اند؛ قمه و استکان کمرباریک و پیت نفت!

بهشت موعود مردم نه فردا، که دیروز است؛ آن هم چه دیروزى! روزهاى جنگ و قحطى و جنازه و شب‌هاى ترس و خاموشى و بمباران...

اما عجبا که آن تیره‌روزِ دیروزى، آرزوى امروزى ماست! 

شاید به خاطر این باور - درست یا غلط - که در گذشته هرچه هم نداشتیم، اما ایمان داشتیم؛ 

به خدا، وطن، عشق، و خودمان!

هرچند نان و برنج و پنیر و نفت کوپنى بود و دو شیشه شیر پاستوریزه گنجى که به قیمت ساعت‌ها ایستادن در صف به دست مى‌آمد، 

اما مردم خودشان را دوست‌تر مى‌داشتند...

این نوستالژى‌بازىِ روزافزونِ افراطى، شاید حاصل معامله‌ى ماست با روزگار؛ 

معامله‌اى که در آن، ایمان را به پاى پاره‌اى نان از دست نهادیم...

#حسین_وحدانی

www.bachehayedirooz.tv

http://s8.picofile.com/file/8291499542/%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG
http://s9.picofile.com/file/8291499526/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D9%88%DB%8C%D8%AF%DB%8C%D9%88%DB%8C%DB%8C_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG
http://s9.picofile.com/file/8291499568/%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%DB%8C_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG

حمام رفتن قدیما


▁▁▁حمام رفتن بچه های دیروز▁▁▁


اولش می رفتیم تو حمومی که نه آب سردش معلوم بود نه گرمش! 

یهو آب میشد ٢٠ درجه زیر صفر یه وقتا هم ۶٠ درجه بالای صفر! 

بعد مادر گرامی با شامپوی پاوه چنان میوفتاد رو سرمون به طوری که تموم سلول های مغزمون نیم متر جابجا میشد.

 هر چقدر جیغ و داد می زدیم انگار نه انگار! بدترین مرحله وقتی با کیسه سفت و ضخیم با روشور میفتاد به جونمون! خدا شاهده دو لایه از پوستمون کنده میشد!

 مامانمون فکر می کرد چرکه بیشتر ادامه می داد! بماند که اون وسطا یه کتکی هم می خوردیم! 

وقتی حموم تموم میشد کلی لباس تنمون می کردن یه یقه اسکی هم روش! 

بعدش از شدت درد و خستگی خوابمون می برد، همه میگفتن :آخی چه راحت خوابیده!!


صفحه من

http://s8.picofile.com/file/8291499542/%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG
http://s9.picofile.com/file/8291499526/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D9%88%DB%8C%D8%AF%DB%8C%D9%88%DB%8C%DB%8C_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG
http://s9.picofile.com/file/8291499568/%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%DB%8C_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG

آتش نهفته (فیلم)

 آتش نهفته

تهیه کننده: اصغر نیکخواه

کارگردان: مسعود شکویی

فیلمبردار: علیرضا اشکان

صدابرداران: جمشید توفیقی، محمدعلی عبیری

بازیگران: ابوالقاسم نادری، جواد آخوندی، حسن حسینی، اصغر نیکخواه

گونه: جنگی

محصول: حوزه علمیه قم، دفتر تبلیغات اسلامی

سال: 1362

مدت : ''54

http://s8.picofile.com/file/8291499542/%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG
http://s9.picofile.com/file/8291499526/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D9%88%DB%8C%D8%AF%DB%8C%D9%88%DB%8C%DB%8C_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG
http://s9.picofile.com/file/8291499568/%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%DB%8C_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG

آتش زیر خاکستر (فیلم)

 آتش زیر خاکستر

چکیده: یک سال پس از فتح خرمشهر، توسط رزمندگان ایرانی، یک پزشک عمومی به نام مجید از طرف دانشگاه به جبهه اعزام شده و در چادر بهداری یک قرارگاه نزدیک خرمشهر مشغول به کار میشود. آقا رسول فرمانده قرارگاه که به سکوت یک ماههی نیروهای عراقی مشکوک شده، گروهی را برای شناسایی، به سمت محل استقرار نیروهای عراقی 

روانه میکند و در این عملیات برای نجات جان یک رزمنده زخمی، که در خطوط دشمن، جامانده و همکاری در شناسایی محتوای جعبه های بازمانده از دشمن در یک تونل، مجید را راهی میکند.

فیلمنامه نویس: حسین قناعت، داود امیریان

تهیه کننده: علیرضا سبط احمدی

کارگردان: کاوه سجادی حسینی

تصویربردار: مرتضی پورصمدی

صدابردار: جهانگیر میرشکاری

طراح صحنه و لباس: عباس بلوندی

طراح چهره پردازی: مهری شیرازی

منشی صحنه: هنگامه فرازمند

بازیگران: عبدالرضا اکبری، فرزین صابونی، نصراالله رادش، سیامک احصایی، آذر فرامرزی

موسیقی: مانی جعفرزاده

گونه: جنگی

محصول: شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی

سال: 1388

1 /18' :مدت


http://s8.picofile.com/file/8291499542/%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG
http://s9.picofile.com/file/8291499526/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D9%88%DB%8C%D8%AF%DB%8C%D9%88%DB%8C%DB%8C_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG
http://s9.picofile.com/file/8291499568/%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85_%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%DB%8C_%D8%A8%DA%86%D9%87_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2.JPG

تمامی حقوق مطالب سایت متعلق بچه های دیروز می باشد.
طراحی و اجرا:سایت ستاپ